Hovedbetingelsen er, at der ikke er krav fra skattevæsenet, at udstede et lån til renter, selv de mindste. Hvis virksomheden udsteder et rentefrit lån eller renter under 2/3 af refinansieringsrenten for Den Russiske Føderations Centralbank, har medarbejderen en væsentlig fordel. Det er nødvendigt at betale personlig indkomstskat med en sats på 35%. Men kun med renter, ikke med hele lånet. Tidligere om emnet: Finansministeriet har ændret sin holdning til tilgivne lån, lånet returneres, vi betaler ikke personlig indkomstskat hvis medarbejderen ikke returnerer lånet, skal hele beløbet opkræves på personlig indkomstskat. Mere om emnet: Sådan udfyldes 6-personlig indkomstskat, når du modtager materielle fordele på et lån? Beløbet for det returnerede lån er ikke underlagt personlig indkomstskat. 03-04-06 / 93508 dateret 11/19/2021. Essensen af brevet er som følger. På grundlag af artikel 209 i den personlige indkomstskattelov beskattes den modtagne indkomst: 1) fra kilder i Den Russiske Føderation og i udlandet – for borgere, der er skattebeboere i Den Russiske Føderation; 2) fra kilder i Den Russiske Føderation – for personer, der ikke er skattebeboere i Den Russiske Føderation. I henhold til artikel 41 i Den Russiske Føderations Skattelov indregnes indkomst som en økonomisk fordel kontant eller i naturalier, bestemt i overensstemmelse med Kapitel 23 “personlig indkomstskat” i Den Russiske Føderations Skattelov. Definitionen af skattegrundlaget for personlig indkomstskat er angivet i Afsnit 1 i artikel 210 i Den Russiske Føderations Skattelov. Skattegrundlaget tager højde for al medarbejderens indkomst modtaget af ham: kontant; i naturalier; indkomst i form af materielle fordele bestemt i overensstemmelse med artikel 212 i Den Russiske Føderations Skattelov. Den materielle fordel, der modtages ved at spare på renter for at bruge lånet, indregnes som indkomst, hvis flere betingelser er opfyldt: lånet modtages fra en indbyrdes afhængig organisation eller en organisation, som medarbejderen har en ansættelseskontrakt med; Besparelser er faktisk materiel bistand eller en form for betaling for varer (udført arbejde, leverede ydelser). Hvis lånet tilbagebetales, er det svært at tale om nogen væsentlig fordel, selvom arbejdsgiveren lånte pengene. Det returnerede lån opfylder ikke kriterierne for indkomst, hvorfra medarbejderen modtog en økonomisk fordel. Derfor beskattes det ikke af enkeltpersoners indkomst.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.